Om oss

Sockerfri weekend i Tällberg

Häng med på en sockerfri weekend i Tällberg!

Följ med oss på Sockerskolan och Leva Sockerfri till Tällberg den 31 mars till den 2 april 2023. 

Vi har byggt ett paket med boende och föreläsningar, workshops under dessa dagar där vi kommer att fokusera på hälsosam mat, hälsosamma tankar och hälsosamma känslor. Kom och bli inspirerad och delta i utvecklande workshops.

”Varför kan inte jag vara som ”alla” andra och bara ta en bulle, i stället för att länsa fatet när ingen ser och sedan skämmas för mitt eget beteende? ”Det behövs verktyg som inte bara har fokus på tallriken.

Den processade maten är problemet – men lösningen hittas i förhållningssättet till livet.  Det är här vi bjuder på vår samlade erfarenhet från behandling av beroende av socker och processad mat. Verktygen passar även dig utan ett sockerberoende. 
Vi kommer att ha fokus på att må bra med hälsosam mat som grund.

Det årliga konventet i Tällberg serverar ett smörgåsbord av föreläsningar och workshops som handlar om att leva ett sockerfritt liv.  

På hotellen sätter du dig till dukat bord och njuter av god mat utan att behöva välja bort något, allt är ren mat som socker och glutenfritt!

Allt detta i det magiskt vackra Tällberg!

Just nu har vi ett extra bra erbjudande fram till den 15 februari! 

Läs mer och anmäl dig här!

SockerSkolan i samarbete med Goda Relationer och Leva Sockerfri

Väl mött i Tällberg!

Jessica, Jennifer, Louise, Frida, Charlotte och Mariann

och alla föreläsare:
Bitten Jonsson
Ewa Meurk
Anna Hallén
Ulf Sandström
Marika Carlsson

 

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng