SockerSkolans Julkalender 2023

Välkommen till SockerSkolans julkalender!

Att fira jul som sockerberoende med pepparkakor, lussebullar och annat gott på både längden och tvären kan vara tufft. Vår julkalender är tänkt som ett stöd för er alla som kämpar och behöver ha en daglig motivation för att fortsätta att vara sockerfri.

Tillsammans hittar vi sinnesro och en fröjdefull jul!

Den första luckan öppnas 1 december kl. 05.00. Som sockerberoende kan du ha svårt att vänta då vi är impulsstyrda 24/7. Julkalendern kommer att bjuda på kunskap om beroendet med en daglig text som vi hoppas kan motivera att få julstämning utan att hamna i kontrollförlust i mat och socker. 
Vi på SockerSkolan och Leva Sockerfri hoppas du finner inspiration i vår julkalender!

Om du vill du boka in ett gratis inledande samtal i där vi pratar om hur du kan fira jul som sockerberoende, kontakta oss här.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!


 


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng