Att räkna eller att inte räkna?

Sockerskvaller Blogg

Att räkna eller att inte räkna?

Vi får ofta frågan; Jag åt fel en dag och sedan kom jag upp på banan igen. Hur ska jag räkna min abstinens? Börjar jag om från noll eller fortsätter jag att räkna?

Det är en komplicerad fråga som har fler svar än ett ja eller ett nej. Det beror på. Sockerberoende är en lurig sjukdom.

För vissa delar av tillfrisknandet är det viktigt att räkna dagar och veta hur lång abstinens man har. Man behöver veta för att fira tid; 1 vecka, 1 månad, 3 månader, 6 månader, 1 år osv.

En annan anledning till att veta hur lång tid man har är för att veta om man är på väg in i PAA – Post Akuta Abstinensbesvär. PAA är tillfällen då läkandet av hjärnan ökar och det kan kännas förvirrande.

En relevant fråga i sammanhanget är; Vad hände? Råkade du få i dig något olämpligt när du var ute och åt , planerade du helt galet eller gick du själv och köpte en påse godis och satte i dig? Planerade du för slippen? Lät du bli att använda dina verktyg och använde dig av din gamla lösning på livet – socker?

Frågorna är många. Det är bara en själv som kan svara på frågan. Då behöver man vara brutalt ärlig med sig själv. För vissa som gärna slår på sig själv kan det vara viktigt att räkna som en slip och fortsätta att räkna sina dagar och gå tillbaka till alla verktyg man lärde sig i behandling. För andra kan det vara förnekelse och man vill inte se alla varningssignalerna som är tydliga och att man är nära ett fullständigt återfall, då kanske det är av värde att börja om att räkna.

Hur det än är så finns det bara en sak som är viktig: Idag väljer jag att vara abstinent – Jag väljer att vara sockerfri idag. Idag är sockerfriheten det absolut viktigaste som finns. Bara i dag väljer jag att använda mina verktyg för att stanna sockerfri. Bara idag. Gårdagen kan jag inte påverka. I morgon tar jag ett nytt beslut.

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln Vi har för tillfället inget inbokat webinar, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng