Förvirring är ett av sockerberoendets ansikten

Sockerskvaller Blogg

Förvirring är ett av sockerberoendets ansikten

En väninna ringde mig som då hade pratat med en annan sockersyster och kände sig förvirrad, hon ville prata med en annan person som kunde spegla henne. Väninnan och sockersystern hade diskuterat en fråga och sockersystern hade hittat en ny lösning. Lösningen var en smal väg att gå men skulle hjälpa till att hantera sockerberoendet och att sockersystern inte skulle behöva göra det som många behöver göra i tillfrisknande. Vi pratade igenom sakfrågan och tittade på vad som var sant och vad som inte var sant och redde ut begreppen.

Väninnan gjorde helt rätt, precis som hon lärt sig i behandling, att ringa vidare när hon upplevde förvirring för att förstå vad som var vad, vad som var sjukdom och vad som var friskt. Hon valde en frisk väg.

Några månader senare hade jag förmånen att samtala med sockersystern som hade hittat lösningen. Lösningen hade visat sig vara en genväg till ett återfall.

När vi upplever förvirring när vi pratar med någon och känner oss förvirrade så kan det vara som så att det är sjukdom i farten, Röda Hund som visar sitt tryne, som gärna vill ha andra med sig och lura alla som den kan att gå tillbaka till sockret.

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln tis 18 januari kl. 12:00, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och JessicaMissa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på FacebookInstagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng