Julkalender 14 decJulkalender 14 dec

Sockerskolan

”Dr Jekyll och Mr Hyde: Kampen inom sockerberoendet”

Under utvecklingen av ett sockerberoende utspelas en kamp mellan två personligheter inom samma individ. Det autentiska Jaget kämpar mot det som kallas för beroendepersonligheten. Beroendepersonligheten är emellanåt närvarande och emellanåt frånvarande, i en konstant utveckling. Detta kaos och dualitet är en naturlig del av beroendeprocessen.

Sockerberoendet: En källa till förvirring

För den som utvecklar ett sockerberoende är det ofta svårt att förstå vad som händer. De som står nära individen kan dock ofta urskilja denna inre kamp, även om de ibland har svårt att sätta ord på den. Det är frestande att skylla på ungdomsperioden eller processen att växa upp istället för att se det för vad det verkligen är – sockerberoende. Ingen önskar att vara sockerberoende, och ingen önskar ha en nära och kär person som är sockerberoende.

Den mångfacetterade sockerberoendepersonligheten

Sockerberoendet kan yttra sig på många olika sätt. Ena dagen kan personen vara öppen och ärlig, dela sina tankar och känslor med dig. Nästa dag kan samma person säga sårande ord för att skärma av sig och skapa distans. Du blir konfronterad med något annorlunda än det du mötte dagen innan. Detta kan mycket väl vara beroendepersonligheten som gör sitt intåg. Den försöker isolera individen från andra och bygga en relation med sockret istället.

Detta skapar en förvirring hos de som är i kontakt med personen som utvecklar sockerberoendet. Du vet aldrig vem du kommer att möta – det autentiska Jaget eller beroendepersonligheten, Dr Jekyll eller Mr Hyde.

Skulden för tydandet och skammen för att vara dålig

Förvirringen leder till att människor skapar förklaringsmodeller för att försöka hantera situationen. Om du saknar kunskap om sockerberoende är det lätt att försöka skylla på yttre omständigheter som skolan, arbetsbelastning, eller personliga svårigheter. Du försöker stötta och muntra upp personen. Om du vet om sockerberoendet, försöker du ofta dölja sanningen och förtränga den så länge som möjligt.

Den person som utvecklar sockerberoendet är ofta medveten om detta och vill inte bete sig på ett sätt som skadar sina nära och kära. Samtidigt känns det som om beroendepersonligheten har tagit över, och personen kan agera på ett avskärmade sätt, vilket skapar skuld och skam. För att undvika dessa känslor fortsätter personen att äta.

Dagens Verktyg: Andas ut för förtydligande

Om du känner dig förvirrad idag, prova att ta ett djupt andetag in, håll det en stund, och andas sedan ut med en lättnadssuck. Vad händer då?

Dela Dina Erfarenheter

Har du någonsin blivit förvirrad av någon som är sockerberoende? Dela gärna dina erfarenheter i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Redo för att ta steget?

Boka ett gratis inledande samtal med oss genom att maila info@sockerskolan.se

Välkommen in i värmen på SockerSkolan och Leva Sockerfri!

Jessica, Jennifer, Louise, Charlotte och Frida

 


 


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng