Julkalender lucka 14

hhh

Julkalender lucka 14

Dr Jekyll och Mr Hyde

Under tiden som ett sockerberoende utvecklas så försöker det äkta Jaget att slåss mot det som vi kallar för beroendepersonligheten. Beroendepersonligheten är ibland närvarande och ibland helt frånvarande. Helt enkelt, den håller på att utvecklas. Sockerberoende är förvirrade och förvirrar andra. Detta är en del av processen att utveckla en beroendepersonlighet.

Som beroende så ser du detta själv men vill inte se det. Andra närstående kan se det klart och tydligt och har samtidigt svårt att sätta ord på det eller kanske skyller på att det är en del av puberteten eller att växa upp och slå sig fri. Ingen vill vara sockerberoende och dessutom vill ingen ha en son/dotter/partner som är sockerberoende.

Sockerberoende uttrycker sig olika

Vad är det du ser? Ena dagen kommer dottern hem och är mysig, delar med sig utav sin dag eller kväll och har en öppen och ärlig konversation. Nästa dag kommer dottern hem och säger dumma saker för att avskärma sig. Till exempel ”Tro inte att bara för att jag pratade med dig i går så tycker jag om dig.” eller ”Varför sitter du uppe och väntar på mig? Du vill bara kontrollera mig.”

Första dagen så pratade du med den äkta personen och idag så får du något annat slängt i ansiktet. Det kan vara beroendepersonligheten som du har träffat på. Beroendepersonligheten gör precis allt för att avskärma sig från andra och för att istället bygga en relation med sockret. Slutligen skapar detta en otrolig förvirring hos de som blir utsatta för den som utvecklar ett sockerberoende. Kort sagt, du vet aldrig vem du ska träffa på! Möter du det äkta Jaget eller beroendepersonligheten, Dr Jekyll eller Mr Hyde.

Förvirringen leder till förklaringsmodeller

Om man inte kan någonting om beroende så är det lätt att man börjar skylla på att ”Hon har det jobbigt just nu i skolan eller på jobbet.” ”Hon går igenom en tuff period, bäst att jag stöttar henne och piggar upp.” ”Jag kanske ska köpa något gott så kan vi ha en mysig stund tillsammans.”

Om du har någon kunskap om sockerberoende, så är det inget som du önskar att någon av dina nära och kära ska ha. Det leder till att du förtränger sanningen in i det längsta. Om personen med sockerberoende inte står oss nära så kanske du bara blir förvirrade och väljer så småningom undvika personen.

Den som håller på att utveckla ett beroende märker självklart av detta också. Tvärtom vill du bete sig väl mot dem som du tycker om. Samtidigt är det som om beroendepersonligheten har tagit över. Och då beter du dig på ett avskärmande sätt, mot din egen vilja. I sin tur skapar detta både skuld för det man gjort och skam för att man känner sig som en dålig människa. Till slut har du så många känslor du inte vill känna och för att döva dem så fortsätter du att äta.

Testa dagens verktyg

Om du blir förvirrad idag så testa att ta ett djupt andetag in, håll andan en liten stund och sucka ut andetaget. Vad händer då?

Skvallra med oss

Har du någon gång blivit förvirrad av en som är sockerberoende? Dela gärna med dig av dina erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende är förvirrade

Nästa Nystart börjar tisdagen den 17 oktober kl. 18:00. Då kommer vi att prata om hur du blir förvirrad av beroendepersonligheten och hur du förvirrar andra. 

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng