Julkalender 20 decJulkalender 20 dec

Sockerberoende

Sockerberoende: Kan själv?

Känner du dig ibland som en envist trotsig 4-åring? Tänker du, ”Jag kan själv!” när det kommer till ditt sockerberoende? Du tror att du kan hantera ditt beroende helt på egen hand, för om andra kan, så kan du också! Du har planen klar i huvudet, vet precis hur mycket kolhydrater du bör äta och känner dig som en expert på mat. Följer du dina egna råd? Kan du verkligen klara dig själv?

Låt oss vara ärliga. Om du kunde hantera ditt sockerberoende på egen hand, hade du inte haft det där lilla socker- och matproblemet under så lång tid, eller hur?

Det krävs mer än kunskap

Att hantera sockerberoende kräver mycket mer än bara kunskap om mat. Först och främst kan det innebära att du behöver skapa en matplan, sedan att du lär dig om beroendeprocessen, genomgår avgiftningen och börjar bryta de gamla tankemönstren. Det kräver brutal ärlighet gentemot dig själv och inlärning av nya, hälsosammare beteenden. I vissa fall kan en biokemisk reparation vara nödvändig. Det allra viktigaste är att du bygger upp ett nätverk med andra som tillfrisknar från sockerberoende och som kan guida dig på vägen. Sist men inte minst handlar det om att ta det en dag i taget.

Inte ”på måndag”

Tidigare har du kanske planerat att ”på måndag” eller ”den 1:a januari” ska du börja ditt sockerfria liv. Du har tänkt: ”Jag ska vara sockerfri i x antal dagar eller veckor, eller när jag når x kilos viktminskning, då kommer jag att vara lycklig.” Men i dessa tankebanor finns det flera missuppfattningar. Att planera långt framåt är ofta en utmaning för en sockerberoende. Du har lärt dig att fokusera på ”bara för idag” ska jag vara sockerfri. Ibland räcker det med att fokusera på en förmiddag eller eftermiddag, och i vissa situationer kanske du måste ta det på timbasis. ”Fram till… ska jag vara sockerfri.”

Och låt oss komma ihåg: Lycka är en känsla som inte sitter i vikten. Viktminskning i sig själv garanterar inte lycka.

Dagens verktyg: Dela dina trotsiga stunder

Berätta för oss hur du känner dig trotsig, när du märker att du har ett motstånd. Dela med oss!

Sök stöd i gemenskapen

Det är mycket viktigt att dela dina tankar om att ”kunna själv” med andra. Genom att dela dina erfarenheter kan du få hjälp att övervinna den envist trotsiga 4-åringen inom dig. Dela gärna dina tankar och erfarenheter i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Du är inte ensam

På Nystart-kursen, det första steget i vårt behandlingsprogram, kommer du att få öva på att hantera den inbyggda trotsen inom dig och använda din beslutsamhet på ett hälsosamt sätt. Nästa Nystart-kurs börjar onsdagen den 21 augusti kl. 18:00. Läs mer här: https://www.sockerskolan.se/behandlingar/nystart/

Välkommen till SockerSkolan och Leva Sockerfri, där du inte är ensam i din kamp mot sockerberoende!

Jessica, Jennifer, Louise, Charlotte och Frida
Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng