Julkalender 7 decJulkalender 7 dec

SockerSkolan

Att Lita på sockret

Människor som är beroende av socker litar på sockret, kakorna och godiset. Det är förutsägbart. Du vet precis vad som kommer att hända när du äter dem. I kontrast till detta finns människor som är oförutsägbara, vilket kan göra det svårt att lita på dem. Sockerberoende har detta förtroende till sina sötsaker, och det är en del av vad som gör beroendet så förföriskt.

Förtroende i Sockerberoende

När du som sockerberoende äter en kaka eller glass, så får du precis den förändring i sinnesstämningen som du förväntar dig och längtar efter. Det finns inga överraskningar. Det är den ultimata formen av förutsägbarhet, något som vi som beroende söker. Ditt godis eller dina kakor sviker dig aldrig, och det blir precis så, inte på något annat sätt.

Människor är Ofta Oförutsägbara

Med människor är det annorlunda. När du ringer en vän för stöd och support, kan det hända att din vän själv behöver mer stöd än du vid det samtalet. Du kanske inte får det stöd eller den sinnesstämning du sökte genom att ringa din vän. Detta kan leda till tankar om att det inte går att lita på människor, eftersom de inte kan ge dig det du behöver. Människor har egna behov och känslor, och de kan vara oförutsägbara.

Tomten och Tillit

Detta påminner om känslorna kring jultomten när du var liten. Du hade specifika förväntningar på vad tomten skulle ge dig och hur den julklappen skulle förändra ditt liv. Men ibland, när julen kom och tomten gav dig en present, blev du besviken eftersom det inte var vad du förväntat dig.

Sockerberoendes Tillit

I tillfrisknande från sockerberoende lär vi oss att objekt som godis och kakor är just objekt. De har inga egna behov eller krav på oss, men de har en förförisk makt. Tilliten till dessa objekt har varit falsk. Om du fortsätter att äta dem, kommer de att fortsätta att ha makt över dig.

En viktig del av tillfrisknande är att vara del av ett nätverk med andra som också tillfrisknar. Genom ärliga samtal och stöd från likasinnade börjar en äkta tillit växa fram. Du blir uppskattad och lyssnad på bara för att du är den du är.

Testa Dagens Verktyg: Förtroende i Processen

Ett verktyg som kan hjälpa dig är att säga eller tänka högt: ”Jag har tillit till att det kommer att lösa sig.” Prova detta och se vad som händer. Dela gärna dina erfarenheter i SockerSkvaller-gruppen.

Välkommen till Värmen på SockerSkolan och Leva Sockerfri!

Jessica, Jennifer, Louise, Frida och Charlotte

Fyll i formuläret nedan om du vill komma i kontakt med oss.

 


 


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng