Julkalender 8 decJulkalender 8 dec

Olika namn på socker

Sockret har många namn: En Sötsak förblir söt fast under olika namn

Sockret finns i en mängd olika former, men dess grund består av monosackariderna fruktos, glukos och galaktos. Dessa bygger sedan ihop sig till större molekyler, såsom disackarider laktos, maltos och sackaros, och ännu större sockermolekyler som stärkelse. Det är värdefullt att känna till namnen på dessa olika socker- och kolhydratvarianter. Det beror på att påverkan på vårt välmående inte bara kommer från vad vi normalt associerar med som ”äkta” socker. Människan har skapat ”falska” sockermolekyler, och att förstå vad de heter är värdefullt.

Att välja kolhydrater i rätt mängd

Människor behöver kolhydrater, men de måste konsumeras i rätt mängd. Du kan välja att få dina kolhydrater från grönsaker, bär och frukt, eftersom dessa också innehåller värdefulla kostfibrer som främjar din tarmhälsa. Det är ett bättre alternativ än konstgjorda sockerarter och sötningsmedel. Vad som är intressant är att för personer som är sockerberoende kan även sötningsmedel trigga belöningssystemet i hjärnan eftersom smaken är söt, även om det inte leder till samma blodsockerstegring som vanligt socker eller stärkelse.

Sötningsmedel och deras namn

Sötningsmedel kan dölja sig bakom olika namn i en produkts innehållsförteckning. Isomaltos, Dulcitol, Invertsocker, glukossirap eller Modifierad Majsstärkelse – de låter kanske ganska oskyldiga, men för de som har förstått sockrets effekter kan dessa namn vara varningsklockor. Att känna igen sockrets många namn är en viktig del i att ta kontroll över vad du konsumerar.

High Fructos Corn Syrup (HFCS) är ett konstgjort fruktsocker. Först har man tagit ett billigare socker från majs. Sedan har man processat detta så att det till sist ska bli som fruktsocker. Molekylärt så är det väldigt likt fruktos, samtidigt är det inte 100 % lika. Sockret som blir av denna process i sin tur mycket sötare än äkta fruktsocker. Samtidigt är HFCS mycket billigare. Vi vill tillägga att detta konstgjorda fruktsocker verkar också ha egenskaper som att det lättare triggar belöningscentrum hos barn och ungdomar och kan lägga grunden för ett beroende.

Vad är ”Inget tillsatt socker”?

Det är viktigt att kunna tolka vad som står på matförpackningar. Ibland kan en förpackning marknadsföras som ”Inget tillsatt socker”, men det innebär inte att produkten är fri från socker. En del tillverkare kan söta med koncentrerad äppeljuice och undvika att markera detta som ”tillsatt socker”. Äppeljuice, agavesirap, kokossocker eller dadlar kan vara ingredienser i produkter som hävdar att de inte innehåller tillsatt socker, men dessa naturliga ingredienser innehåller ändå socker. Därför är det avgörande att känna till sockrets många ansikten, särskilt om du är känslig för dess effekter.

Testa Dagens Verktyg: Sätt Gränser med Självförtroende

Dagens verktyg handlar om att öva på att säga ”ja” och ”nej” med självförtroende. Skapa en lapp med orden ”Ja” på ena sidan och ”Nej” på den andra. Använd den som en påminnelse om att sätta tydliga gränser. Att säga ”ja” till dig själv kan vara den mest kraftfulla formen av självförtroende.

Kunskap om Socker och dess Namn

Om du vill lära dig mer om sockrets olika namn och hur de påverkar dig, så finns det att läsa om i vår bok, som du hittar här: 

Välkommen till Värmen på SockerSkolan och Leva Sockerfri!

Jessica, Jennifer, Louise, Frida och Charlotte

 


 


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng