Julkalender lucka 8

hhh

Julkalender lucka 8

Kärt barn har många namn

Socker finns i många olika former, grunden är monosackariderna fruktos, glukos och galaktos. Dessa byggs sedan ihop till större molekyler som di-sackarider laktos, maltos och sackaros och ännu större sockermolekyler som t.ex stärkelse. Det kan vara värdefullt för oss att veta vad dessa olika socker/kolhydrater heter. Det är inte bara ”äkta” socker som påverkar vårt mående, människan har hittat på ”falska” sockermolekyler som också är värdefullt att veta vad de heter. 

Människan behöver kolhydrater i artegen mängd, du kan välja att ta in de via grönsaker, bär och frukt då de även innehåller värdefulla kostfibrer som är bra för vår tarmhälsa. Ett bättre val än hittepå-socker som sötningsmedel. Vi som är sockerberoende kan trigga på vanligt socker OCH sötningsmedel då hjärnan uppfattar den söta smaken även om vi inte får samma blodsockerstegring som med vanligt socker eller stärkelse.

Isomaltos, Dulcitol, Invertsocker, glukossirap eller Modifierad Majsstärkelse. Visst låter det gott! Varför inte lite Abrusosid eller Cyklamat i maten? Sockerberoende kan sockers namn, det är en viktig del i tillfrisknandet att veta vad man får i sig.

Socker är det vi pratar om idag. Eller alla olika namn som socker och sötningsmedel kan ha i en innehållsförteckning i den mat som som du köper i affären.  Äkta socker från sockerbeta eller sockerrör är dyrt i jämförelse med ett kemiskt framställt socker. Samtidigt är äkta fruktos som är utvunnit från frukt ännu dyrare.

Konstgjorda sockerarter

High Fructos Corn Syrup (HFCS) är ett konstgjort fruktsocker. Först har man tagit ett billigare socker från majs. Sedan har man processat detta så att det till sist ska bli som fruktsocker. Molekylärt så är det väldigt likt fruktos, samtidigt är det inte 100 % lika. Sockret som blir av denna process i sin tur mycket sötare än äkta fruktsocker. Samtidigt är HFCS mycket billigare. Vi vill tillägga att detta konstgjorda fruktsocker verkar också ha egenskaper som att det lättare triggar belöningscentrum hos barn och ungdomar och kan lägga grunden för ett beroende.

Vad är tillsatt socker?

På vissa förpackningar så står det ”Inget tillsatt socker”. Tvärtemot vad du tror betyder det inte att det inte innehåller något socker. Nackdelen är att det är tillåtet att söta med koncentrerad äppeljuice utan att skriva ut att man har tillsatt socker. Det är trots allt bara äppeljuice man har tillsatt. Vi kan även hitta agavesirap, kokossocker eller dadlar i recept  som säger sig vara utan tillsatt socker men vad finns det då naturligt i dessa produkter? Jo, socker! Så vi behöver ha kunskap om vad socker heter så vi kan läsa innehållsförteckningar för att se om MÄNGDEN socker stämmer överens med min känslighet. En del tål att äta och triggas inte men har vi en sårbar hjärna för det söta så är det bättre att välja en annan produkt med mindre socker/stärkelse i för att slippa hjärnan gå in i sök efter nästa tugga.

Börja med att läs på innehållsförteckningarna på den mat du köper. Vad innehåller din mat egentligen? Dessutom, om du behöver vara kemist för att förstå innehållet i det du äter, så är det inte äkta mat du köper.

Skvallra med oss

Vad är den konstigaste ingrediens du har hittat i mat? Dela gärna med dig av dina erfarenheter på denna fråga i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Testa dagens verktyg

Öva på att säga Nej eller framför allt att säga JA till dig själv.

Skapa en lapp som det står Ja på ena sidan och Nej på andra sidan. Stoppa den i fickan eller lägg i väskan eller ha på ditt skrivbord som en påminnelse.

Träna på att sätta en gräns genom att säga Nej och mena det. Du ska säga med både ord, röst och tonläge samt med kroppen.

Det är att säga JA till dig själv. Använd gärna ett nytt sätt att tänka när du väljer att svara annorlunda än vad du tidigare skulle gjort.

Sockerberoende kan sockers namn

Vill du lära dig mer om sockers olika namn och hur de påverkar dig så pratar vi om det på vår Nystart kurs som går över julhelgerna eftersom det kan vara en jobbig tid som sockerberoende. Fyll i formuläret nedan om du vill komma i kontakt med oss och fråga om en Nystart kan vara nästa steg för dig.tisdagen den 17 oktober kl. 18:00.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng