Julkalender lucka 13

hhh

Julkalender lucka 13

Det är bara jul en gång om året!

En sockerberoende har inte samma logik som en som inte är beroende. Sockerberoende har beroendelogik. Beroendelogiken utvecklas för att du som sockerberoende ska kunna rättfärdiga de förändringar som börjar ske i dig. På detta sätt, kan du, som utvecklar ett sockerberoende, hitta flera olika sätt att förklara och hantera de förändringar som sker.

Samtidigt som du ger efter för det ökade suget efter socker, utvecklar du olika förklaringsmodeller både inför sig själv och andra. Allt för att få fortsätta att äta både oftare och mer.

Några exempel är:

  • Det är något jag tycker om att göra när jag tittar på TV och ska slappna av
  • Bäst att jag äter ordentligt idag, jag ska börja banta i morgon
  • Jag har lätt att få lågt blodsocker, bäst att jag håller det högt.
  • Jag är så ledsen för att …,  jag måste döva känslorna med socker.
  • Det är bara jul en gång om året.

Beroendelogik innehåller ingen äkta sanning

Beroendelogiken innehåller ingen riktig sanning. Det är något påhittat med en uns av sanning för att det ska låta bra. Först ska du bli lurad gå på lurendrejeriet. Sedan förnekar denna logik att det finns ett beroende. När allt kommer omkring finns bara tillfällen för att få fortsätta att äta mer socker.

Samtidigt som du börjar använda dig utan beroendelogiken så börjar du också tro att det finns en massa yttre anledningar till varför du äter som du äter. Det kan vara anledningar som stresshantering, behöver banta, har lågt blodsocker eller är ledsen. Vad du än har för anledning så är det alltid någon annans fel varför du äter. När du som sockerberoende lägger över skulden på någon annan, så kan du samtidigt börja tro att du inte har någon kontroll över ditt ätande. På grund av att du inte har någon kontroll så kan du inte heller göra något åt det. Till sist så fortsätter du vare sig du vill eller inte.

I sin tur så leder beroendelogiken dig till att fortsätta att äta och som ett resultat kommer olika andra sjukdomar, så som stora viktproblem, metabola syndrom och andra konstiga sjukdomar.

Vanlig logik är logisk

Normal logik säger att man ska inte skada någon människa, vare sig om det är sig själv eller någon annan. Kort sagt alla är lika viktiga! Beroendelogik säger i stället att du är inte viktig. Det är först och främst den förändrade sinnesstämningen som du får av att äta socker som är det viktiga. Beroendelogiken säger dessutom att relationer med andra är oviktigt. Däremot vad som är viktigt är sockret, kakan, chokladen eller godiset.

Julen handlar om kärlek, relationer och pånyttfödelse

Nu när vi närmar oss julen, som trots allt, är tänkt att vara en tid att spendera tillsammans med sina nära och kära. För oss sockerberoende ofta handlar julen i stället om att få äta socker, mat, lussebullar och pepparkakor i oändliga mängder.

Testa dagens verktyg

Testa idag att låta ditt inre ljus, din glädje få lysa klart precis som Lucia. Om du glittrar som om du hade ljus i dina ögon, hur skulle det kännas inom dig? Hur skulle det tas emot av de du möter? 

Om du dessutom sätter glitter i håret och sjunger en trudelutt, vad händer då? Testa!

Skvallra med oss

Vilka förklaringsmodeller använder du för att gå ”all in” i julsockret? Dela gärna med dig av dina erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende har beroendelogik

På Nystart får du, som sockerberoende, lära dig mer om beroendelogik. Nästa Nystart startar tisdagen den 17 oktober kl. 18:00.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng