Julkalender Lucka 15

hhh

Julkalender Lucka 15

En sockerberoende bygger murar för att försvara sitt socker

Det är svårt att köra på fel bränsle

Att vara sockerberoende kan vara som om du håller på att bygga en mur runt dig själv med hjälp av socker. I en tidigare lucka har vi beskrivit detta och kallar för beroendepersonligheten. Sockerberoende vill förändra denna känsla av mur. Du kan känna dig som fången i dig själv. Självklart så vill du ta sig ut ur detta tillstånd. Samtidigt är det inte alltid du har energin eller möjligheten att göra det. Många försöker själva. Kan själv! är nog en sockerberoendes paroll.

En kraftig önskan om förändring

Ibland händer det saker i ditt liv eller så möter du någon och det blir ett hål i muren som beroendepersonligheten byggt upp. I och med detta inser du att du behöver hjälp från någon annan. Du kanske börjar leta på hela internet efter någon eller någonting som kan hjälpa. I samband med detta kanske du hittar till vår hemsida och helt ärligt inser att du behöver hjälp. Samtidigt VILL du ha hjälp och skickar iväg en förfrågan om Hjälp till oss.

Vi läser alla mail och svarar oftast samma dag och bjuder in till ett första gratis samtal. Vi vill prata om hur vi kan hjälpa personen ut ur sockret.

Muren byggs upp igen

När svaret från oss når tillbaka till dig som är sockerberoende kan ha fått tillbaka din mur. Då undrar du: ”Vad är det för konstigt mail som jag skickade till den där SockerSkolan, som om dom skulle kunna hjälpa mig.” Alternativt så inser du att: ”Oj, här kan jag få hjälp på riktigt!” och förstår att det kommer att krävas en del arbete och du är inte riktigt mogen för det ännu.

En del av processen för att ta dig ut ur ett sockerberoende är att först förstå att du är sockerberoende och därmed behöver hjälp. Sedan behöver du ha energi och möjlighet att ta dig ur beroendet. Samtidigt som du gör allt detta, har du en beroendepersonlighet som gör allt för att bygga upp muren runt dig igen.

Utanför sockerberoende-muren

När Jaget en gång har tagit sig utanför muren och vet att det finns möjlighet till ett tillfrisknande kommer Jaget att börja arbeta för det. Du kanske cirklar runt möjligheten till tillfrisknande, som katten runt het gröt. Det kan vara att hitta bloggar som handlar om sockerberoende, gå med i olika Facebook-grupper eller att anmäla sig till att få information eller ett webinar från oss.

Processen ser olika ut för var och en. Däremot när det är dags för dig att arbeta med ditt sockerberoende på riktigt då är det dags. Då hittar du antingen tillbaka till oss eller till någon av de andra som arbetar med sockerberoende. Hjälp behöver du, och du behöver hjälp från vi som kan både beroende och socker.

Skvallra med oss

Är du mogen att arbeta med ditt sockerberoende? Dela gärna med dig av dina erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende vill förändra

Idag delar vi ut möjligheten att delta i en lektion om Julens alla risksituationer så du kan börja förändra din livssituation. Lektionen går av stapeln fredagen 18 december kl. 18.00 och varar ca 1 timme. Fyll i formuläret nedan så får du ett mail med kod till zoom och lösen för att delta i lektionen.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Delta i dagens utlottning genom att fylla i detta formulär.

Vill du boka in ett gratis inledande samtal, kontakta oss här.


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på FacebookInstagram och Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng