Julkalender Lucka 16

hhh

Julkalender Lucka 16

Sockerberoende har lätt att känna julstress och samtidigt förneka det

Stress, Superstress och Julstress

Stress, detta lilla ord som vi alla känner till och måste förhålla oss till. Sockerberoende har Julstress som du behöver lära dig att hantera. Samtidigt som du är sockerberoende och julens extra stress omger dig hela tiden med allt vad det innebär.

Vad är stress egentligen? En biokemisk reaktion på hur du upplever det som händer runt i kring dig. Å ena sidan kan du läsa om stress och vad som händer kan du läsa på så många sidor. Å andra sidan är det ännu viktigare för en sockerberoende att förstå stress.

Val behöver du göra hela tiden. Ibland gör du bättre val och ibland sämre. När du upplever dig stressade så är det lätt hänt att du gör sämre val. Så långt är inget konstigt. Trots allt är stress en biokemisk reaktion som kopplar bort tänkande delar i hjärnan.

Julstress som sockerberoende

Om du är sockerberoende så gör du inte bara sämre val när du är stressad, du gör val som man skulle kunna kalla för rent beroendemässiga val.

Att gå på stan och handla julklappar kan vara stressande för alla. Efter några timmar faller blodsockret och man behöver något att äta. Ett bra val är kanske att gå in på en restaurang och äta en bra måltid eller att ha med sig den mat man behöver. Ett sämre val kanske är att ta en kaffe och lite nötter. Slutligen ett beroendemässigt val kan vara att ta en lussebulle till kaffet och samtidigt tro att du klarar av att bara ta en.

En räcker inte

Som sockerberoende vet du att tar du en lussebulle så räcker inte det, den omättliga hungern har väckts och det stannar inte vid en lussebulle. Det är det som är problemet för oss sockerberoende, du behöver ytterligare en och en till.

Julen är full av måsten, borden och stress. Vidare ska allt vara perfekt. Allt ska vara precis så perfekt som det ska vara. Du försöker slå knut på dig själv både en och flera gånger för att till sist lyckas med allt det där som du måste, borde och skall göra.

När du nu som sockerberoende vet att stressen inte bara påverkar dig negativt utan, kort sagt, helt förkastligt. Med hänsyn till detta är det då så viktigt med att allt julen blir helt perfekt? Av detta skäl hitta den sak som är viktigast för dig med julen? Satsa på den och låt resten bli som det blir. Det blir bra, när allt kommer omkring blir det precis som det ska.

Skvallra med oss

Hur har julstressen påverkat dig in i beroendemässiga handlingar? Dela gärna med dig av dina erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende har julstress

Nystart som är första steget i behandling lär du dig hur stress påverkar dig som beroende samt att du får många verktyg att hantera din stress i ditt liv. Om du kan lära dig hantera din stress så är det mycket enklare att hantera ditt beroende.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram och Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng