Julkalender lucka 17

hhh

Julkalender lucka 17

Perfektionisten, känner du henne?

Ska allt vara på ditt sätt annars är det inte bra? Sockerberoende kan vara perfektionister och kontrollera allt och alla så att julen ska bli den där perfekta högtiden som man kan se på bilder i tidningarna. Barnen ska ha dom där perfekta kläderna och som ska vara nystrukna hela dagen. Mannen ska ha precis de kläder du tycker. Maten ska finnas i överflöd. Det ska vara städat in i minsta vrå. Julgranen ska vara perfekt formad och klädd i årets färger tillsammans med resten av julpyntet. Kontroll och perfektionism kan vara ett sätt att leva ut sitt sockerberoende.

Å ena sidan att gå in i perfektionism kan vara farligt för en som är sockerberoende. Det finns ett par aspekter med perfektionism är om det inte blir precis som tänkt.

Sockerberoende kan vara perfektionister

Först börjar du med att lägga mycket tid på att städa, fixa, handla, pyssla, stryka, laga mat och köpa julklappar. Sen känner du dig stressad och stressen i sig påverkar dig negativt och du går in i beroendet.

Slutligen kanske du försöker kontrollera din omgivning så att de också ska vara med i det där perfekta. Kontrollerandet i sig stressar dig mer för det går inte att få partnern, barnen, föräldrarna och alla andra att bete sig precis så där perfekt som du önskar och när de inte gör det så blir du arg och upprörd för att dom inte gör som du vill.

Kontrollera det yttre

Det går att kontrollera att julgranar, julkulor, julskinkor, juldukar och alla de där andra sakerna, objekten, att de blir som du vill. Men människorna? Nej, de är människor och när du börjar kontrollera dom så objektifierar du dom. Du regisserar dom till att passa in i din värld. Samtidigt känner du frustrationen över att alla andra inte gör som du vill och det skapar en känsla av maktlöshet som leder dig till maten.

När det sen inte blev så där perfekt som du önskade så känner du dig misslyckad och dålig och då kan du lika gärna äta. Äta alla de där kakorna, bullarna, chokladen och allt det andra som inte har blivit uppätet.

Testa dagens verktyg

Var nöjd med en sak!
Välj en sak som är viktig för dig med julen. Låt den bli perfekt, men resten, låt det vara som det blir. Våga prova att göra ditt bästa och var nöjd med det.

Skvallra med oss

Vad är viktigt för dig att det blir så där perfekt som det bara ska vara i jul? Dela gärna med dig av dina erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Detta ämne, perfektionisten tar vi upp på SockerSkolans behandling för sockerberoende. Dessa roller vi kan fastna i utforskar vi dels i Nystart men även i den fördjupande behandlingen Eftervård, Återfallsprevention och Grupp Coaching. Nästa Nystart börjar tisdagen den 17 oktober kl. 18:00.

Har du frågor så tveka inte att kontakta oss!

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng