Julkalender Lucka 19

hhh

Julkalender Lucka 19

Att matporra får hjärnan att minnas drogen för en sockerberoende vilket leder till craving

Matporr det är också porr

Så här dagarna före julafton så sitter du kanske och planerar det sista. Fram tills nu har du tänkt, jag ska vara sockerfri, jag klarar det! Samtidigt har du i bakhuvudet en tanke om att du kanske ska baka något sockerfritt som liknar det som alla andra äter. Sockerberoende matporrar genom att du börjar leta recept, du toksurfar efter det där perfekta. Du vill ju också får en lussekatt, pepparkaka eller vad det är just du längtar efter på julen!

Du surfar vidare och planerar vilka ingredienser du ska köpa. Samtidigt kollar du upp om de finns på din lokala affär, för nu börjar det bli bråda dagar om du ska hinna. När du ändå sitter där så hittar du ytterligare lite andra recept som du tänker: Jag kanske ska baka dem till Nyår.

Tankarna snurrar igång

Sen ringer någon i familjen som du ska fira jul med och frågar, vad ska du baka och ta med dig? Ni börjar prata om allt gott. I din fantasi ser du allt du har bestämt dig för att baka.

Slutligen är det dags att åka och handla. Väl inne i affären så går du förbi den riktiga varan som du ska försöka göra en sockerfri kopia av. I samband med det så kollar du in den, hur stor är den, ingredienser och doft. Mmmm! Nej, just det! Absolut inte denna, du handlar snabbt ingredienserna till julbaket och åker hem och börja baka.

Det som du har ägnat dig åt kan man kalla matporr. Det får följder när du går in i recept, bilder, pratar om och luktar på eller kanske till och med klämmer på det du inte ska äta på ett gammalt sätt.

Matporr leder till problem

Problemen kommer oftast när du sedan har bakat din sockerfria variant om dom inte har kommit tidigare.

Två saker kan hända:

  1. Du smakar en, tycker att den smakar bra och smakar en till. Sedan äter du upp alla innan julafton. Kanske redan ikväll.
  2. Du smakar en, tycker inte att den smakar som den ska, dvs den smakar inte som den riktiga varan och du blir lite besviken. Tankarna börjar mala att du vill ju verkligen ha den där … och kort sagt slutar det med att du åker iväg och handlar den riktiga varan och äter den.

För dig som är sockerberoende är matporr farligt. Det drar igång tankarna på det som du egentligen är sugen på och med din beroendehjärna så kommer hjärnan att bland annat göra allt för att få det som den vill ha.

Skvallra med oss

Hur har du matporrat? Dela gärna med dig av dina erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende matporrar

Nystart som är första steget i behandling lär du dig hur matporrande påverkar dig som sockerberoende och hur du kan laga mat på ett annorlunda sätt. Om du kan lära dig hantera din matlagning så är det mycket enklare att hantera ditt beroende.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Delta i dagens utlottning genom att fylla i detta formulär.

Vill du boka in ett gratis inledande samtal, kontakta oss här.


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på FacebookInstagram och Twitter.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram och Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng