Julkalender lucka 2

hhh

Julkalender lucka 2

Julen, årets mysigaste helg!

Julen är den helg när vi ska mysa till höger och vänster. När man går på julmys så ska man köpa med sig den obligatoriska asken eller något annat som värdfolket kan sätta fram att snaska på. Snaskandet börjar någonstans kring 1:a advent och håller på fram till trettonhelgen.Det är inte bara när vi går bort som det ska julmysas. På jobbet är det också julmys. Arbetsgivare ställer fram olika godsaker till sina anställda. Leverantörer skickar olika kartonger med godsaker för att man ska bli uppskattad. 

Hur många dagar är inte det som vi ska hålla på och julmysas? Det är över en månad! Hur påverkar detta dig som är sockerberoende?

Som sockerberoende har vi nu många möjligheter till att falla in i sockerträsket igen. Dit vill vi inte!

Vad tar du med dig på en bjudning? Köper du den där asken till värden så är det lätt att den hamnar i din mage på vägen till bjudningen och då är det lika bra att åka hem och fortsätta att äta innan du ens kommit fram. Kan du ta med något litet som inte är socker?

Hur tar du hand om dig när du går bort på en bjudning? Ett sätt kan vara att äta dig mätt innan du går så att du inte faller för pepparkakorna bara för att du är hungrig. Ett annat kan vara att ta med dig något som du kan äta på bjudningen. Ytterligare ett är att ta en kopp te eller kaffe på bjudningen och känna dig nöjd med det. Oftast är alla så upptagna av sig själva att de inte tänker på vad andra äter eller framförallt inte äter.

Hur tar du hand om dig på ditt arbete? Kan du prata med din arbetsgivare att de ställer godsakerna på ett ställe där du inte rör dig så ofta?

Julen är en tid av gemenskap! Bara för att vi är sockerberoende så vill vi inte stå utanför gemenskapen då isoleringen är en stor del av beroendet. Det är i vår ensamhet som vi överäter. Det är inget som vi vill visa för någon hur vi gör. Vi behöver göra annorlunda när vi nu möts av det som många andra tänker på som julmys.

Vad är julmys för dig?

Hur en sockerberoende lär sig att Julmysa på ett nyktert sätt får man lära sig på Nystart. Nästa Nystart startar den 10 december. Fyll i formuläret nedan för kontakt om du vill fråga om hur Nystart kan hjälpa dig att mysa nyktert,

Känner du att du behöver hjälp med att planera din jul så kan SockerSkolans Jul Coaching vara ett sätt att få det stöd du behöver. Jul Coaching börjar den 4 december. Vi kommer att ha en grupp som träffas fyra gånger under december månad. Kan Jul Coachingen hjälpa dig att få fira en mysig jul tillsammns med nära och kära? 

Idag lottar vi ut en plats i SockerSkolans Jul Coaching. Vinnare dras imorgon och kommer att kontaktas via mail. 

[include-page id=”13040″ displayTitle=”false”]

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Delta i dagens utlottning genom att fylla i detta formulär.

Vill du boka in ett gratis inledande samtal, kontakta oss här.


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng