Julkalender lucka 20

hhh

Julkalender lucka 20

Tomten kan själv!

Trotsig som en liten 4-åring? Kan själv! Sockerberoende kan själv och du ska fixa ditt sockerberoende alldeles själv! Trots allt så kan andra och då kan jag också! När allt kommer omkring så är det bara att skärpa till sig, och samtidigt skaffa lite karaktär och sedan följa de där råden och göra allt rätt.

Du vet precis hur du ska göra. Dessutom förstår du det där med hur mycket kolhydrater du ska eller inte ska äta. Samtidigt kan du allt när det gäller mat. Lever du efter din kunskap? Följer du dina egna råd? Kan du verkligen själv?

Om du kunnat själv så hade det fungerat

Lägg handen på hjärtat. Om du hade kunnat själv hade du inte fixat det där lilla socker- och matproblemet för länge sedan?

En sockerberoende behöver mycket mer än kunskap kring maten för att lyckas tillfriskna i sitt sockerberoende. Först kan du behöva en matplan, sedan kunskap om beroende, gå igenom din avgiftning. Sedan arbetar du med att bryta de gamla tankarna, samtidigt som du är brutalt ärlig med dig själv. Slutligen lär du in nya beteenden. Kanske behöver du en biokemisk reparation. Du behöver framför allt ett nätverk av andra tillfrisknande sockerberoende som har gått före och kan visa dig vägen. Sist men inte minst behöver du ta en dag i taget.

På måndag!

Tidigare så planerade du antagligen att på måndag då ska jag eller den 1:a januari ska jag börja. Och sen ska jag hålla på i x dagar, veckor med att vara sockerfri och när jag har uppnått x kg viktminskning, då blir jag lycklig. Då blir jag lycklig!

Dock finns det flera tankevurpor i meningarna ovan. Du har planerat många dagar framöver. En sockerberoende kan, tvärtemot allt annat du lärt dig, bara planera max en dag i förväg. Bara för idag är jag sockerfri! Ibland så kan du kanske bara  en förmiddag eller en eftermiddag. Ibland blir det kanske en timme. Fram till … ska jag vara sockerfri. När x kg är borta så blir jag lycklig. Sitter olyckan fast i kilona? Lycka är en känsla, den sitter inte i vikten.

Testa dagens verktyg

Dela med dig hur du är trotsig, när du märker att du har ett motstånd. Skvallra!

Skvallra med oss

Hur tänker du när du kan själv? Det är mycket viktigt att dela med dig till andra för igenkänningen. En av fördelarna är att du kan få hjälp att komma runt din trotsiga 4 åring. Dela gärna med dig av dina tankar och erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende kan själv

Nystart är det första steget i SockerSkolans behandling för sockerberoende. På Nystart får du bland annat öva dig i att bemöta det inbyggda trotset i dig och använda det drivet på ett friskt sätt. Läs mer om Nystart här! Nästa Nystart börjar tisdagen den 17 oktober kl. 18:00.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng