Julkalender Lucka 21

hhh

Julkalender Lucka 21

Vi kanaldrig ta semester från sockerberoendet däremot kan vi lära oss att leva som om vi har semester med sockerberoendet.

Tomten tar semester

Får han göra så, tomten? Så här 3 dagar före julafton. Åka på semester? Det är ju trots allt som tomten ska arbeta som mest. Packa julklappar, putsa släden och se till att renarna mår bra. Sockerberoende tar semester när det blir för mycket yttre att göra eller att du vill vara som alla andra.

Sockerberoendet tar aldrig semester från dig. Tvärtom! När du tar semester från beroendet så växer sig beroendet starkare och gör allt för att ta över för att vara den som styr och ställer igen. 

Jag AB

Tänk att du är som ett aktiebolag som kanske heter Lotta AB, Kalle AB eller (sätt in ditt namn) AB. Du och beroendet äger varsin del i företaget. Av olika anledningar, som du inte kan råda över, så äger ni företaget tillsammans och det går inte att ändra på. Det som går att förändra är fördelningen av aktiekapitalet.

Du är en hederlig företagare och försöker göra allting rätt. Betala ut lönerna till de anställda på rätt dag, betala skatt som du ska och vara ärlig mot dina kunder. Din partner, beroendet, är en helt annan typ. Han glömmer gärna att betala ut lönerna, missar skatten och skattefuskar gärna och så lurar han kunderna på alla de sätt han kan komma på. Vem är då de anställda? Du kan tänka dig att alla organen i din kropp är de anställda. Varför inte alla cellerna? Kunderna skulle kunna vara alla dom som du möter.

Vem beslutar i företaget?

När du äter socker och gör beteenden som på olika sätt leder dig till maten, då är det beroendet som har den större delen av aktierna i bolaget. Å andra sidan när du är i tillfrisknande så är det du som leder företaget och har flest aktier i företaget. En förklaring kan vara när du arbetar för och i tillfrisknande så kan det liknas vid att du börjar leda företaget och tar över allt fler aktier från beroendet.

Genom ditt arbete i tillfrisknande så tar du tillbaka en aktie i taget, tills beroendet slutligen har så lite makt att han inte kan göra eller bestämma något. Samtidigt finns beroendet kvar, det finns en viss del som du aldrig kan ta tillbaka. Slutligen kan beroendet degraderas och sitta i en skrubb och göra ett meningslöst evighetsarbete.

Vem är semestervikarie?

Äntligen kommer julen, någon annan högtid eller semester. Du tar semester från ditt arbete att vara företagsledare, ta hand om dina anställda, serva dina kunder och att hålla beroendet på sin plats i företaget. Vad händer då? Första dagen så händer det nog inte så mycket, det mesta går på gamla rutiner. Andra dagen kanske beroendet tittar ut ur sin skrubb och inser att (ditt namn) har åkt på semester och börjar agera. När allt kommer omkring så dansar råttorna på bordet när katten är borta.

Beroendet testar lite, hur långt bort har (ditt namn) åkt? Testar sedan lite till, och lite till. Aha, Jaget har nog åkt på långsemester och lämnat mig här att ta hand om företaget!

På nolltid blir det kaos i ditt företag. Vidare får de anställda får inte det som de behöver för att klara av att arbeta på rätt sätt. De får inte det bränsle de behöver. Kunderna blir drabbade och blir förda bakom ljuset.

Åter till vardagen

Slutligen kommer den dagen när du har bestämt att nu kommer du hem från din semester och ska ta hand om ditt företag. Vad möter du? Ett totalt kaos. Orkar du än en gång ta tillbaka aktierna i företaget? Beroendet vet ju hur du gjorde förra gången och beroendet kommer inte låta sig luras denna gång. Som en följd av detta behöver du gamla och nya tekniker. Var hittar du verktygen i allt kaos? All den kunskap som du fick förra gången när du gick in i tillfrisknande har beroendet hittat och lagt i papperskvarnen och sedan lagt ut till råttorna för att bygga bo med.

Du sitter där gråtandes med dina pappersstrimlor och tycker synd om dig själv. Likt en kriminaltekniker försöker du bygga ihop pappren igen men råttorna har tuggat på dem och använt dem att göra sina behov på så det går inte så bra.

Finns orken att ta tillbaka makten i företaget

Först känner du hur du tappar orken. All påfyllnad från semester är som bortblåst. Samtidigt vet du inte hur du ska ta dig tillbaka till den ledande positionen i företaget som du hade innan du åkte på semester. Kort sagt, du försöker lite lamt, men beroendet har växt sig så starkt och har nu en sådan stor del av aktierna att du vet inte var du ska börja. Slutligen låter du beroendet ta över.

Du är tillbaka i socker och överätning och ingen vet när du kommer att ta över den ledande rollen i företaget igen.

Skvallra med oss

Hur gör du i jul, tar du semester från ditt företag? Kommer du låta sjukdomen ta över igen? Dela gärna med dig av dina tankar och erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende tar semester

Fördjupad kunskap om beroendet får du i SockerSkolans Nystart. Du får även verktyg hur du hanterar beroendesjukdomen i dig och lever ett friskt liv.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram och Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng