Julkalender lucka 22

hhh

Julkalender lucka 22

Smider du planer i din ensamhet?

Förberedelserna inför julen är i full gång. Sockerberoende vill vara ensam samtidigt som du kanske ska resa till din familj eller vänner. Alternativt kommer kanske familj eller vänner till dig. Det kan till och med vara som så att du sitter ensam och ska fira julen själv. Ytterligare andra firar inte jul av olika anledningar. Oavsett var du eller hur du kommer att fira, så kommer julen att komma. Samtidigt kommer julen att påverka dig på något sätt.

Tankefällorna är många

  • Det är jul bara en gång om året, så jag kanske ska smaka en …
  • Åh, jag ska resa långt, så jag behöver en …
  • Familjen kommer, för att orka måste jag ha en …
  • Jag är ensam, jag kanske ska ha en …
  • Hur ska jag kunna få ta en …, vad det nu är du vill ha en utav..
  • Bara ett paket, ska bara ta och öppna ett paket..

Du funderar ut olika förklaringsmodeller hur du ska förklara för familjen eller vännerna att det är helt OK att du tar en … när det är julafton. På alla olika sätt sitter du och planerar hur du ska klara av det.

Stop och belägg!

Har du någonsin klarat av att bara ta en …? Närmare bestämt någon gång under de senaste åren? Kort sagt: Nej! Detta belyser en sockerberoendes problem, du kan inte bara ta en …, det går inte, du äter upp hela asken.  Ytterligare en variant är att du skyndar du dig därifrån till någon öppen butik och handlar det du vill ha och sätter i dig på vägen tillbaka.

När allt kommer omkring så leder den här typen av tankar dig bara tillbaka till sockret. Sorry, men det är så. På grund av detta behöver du bryta dom omedelbart! Sluta genast att fantisera om hur det skulle vara att bara smaka en. Som en följd så sitter du bara och lurar dig själv! Med andra ord så sitter du och suktar dig själv med vad det nu är du vill ha.

På samma sätt kan du lika gärna gå och köpa en och börja lukta på den, eller varför inte klämma lite på den. Samtidigt kan du beundra den med dina ögon eller kanske slicka lite på den för att smaka. Viktigaste är att du är på väg till sockret. Du är nära! Leken med elden är mycket farlig.

Bryt tanken innan den blir ett beteende

Det bästa sättet att bryta en tanke är att vända sig till någon i sitt nätverk och dela med sig utav de tokiga tankarna. Fram med dem i ljuset! På så sätt brukar alla tokiga tankar skingras.

Tänk tanken till slut

Ytterligare ett sätt är att tänka tanken till slut. Om jag äter en …, hur mår jag om 10 minuter? Hur mår jag om 1 timme? Vad har hänt om 6 timmar? I morgon, hur ser det ut då? Om en vecka? En månad?

Här kanske du inser att om du äter en, och sedan fortsätter och vad kommer du att känna då, skuld och skam samt bli så där äckligt mätt. Är det värt det? NEJ!

Avledande handlingar

Andra sätt kan vara att börja sysselsätta dig med något som du måste fokusera på. Sticka eller virka ett svårt mönster. Måla en komplicerad mandala eller bygga något med pärlor. Det finns massvis med små pyssel du kan göra så här inför jul.

Skvallra med oss

Planerar du att smaka bara en …? Hur gör du för att sätta stop för den tanken? Dela gärna med dig av dina tankar och erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende vill vara ensam

Fördjupad kunskap om beroendet får du i SockerSkolans Nystart. Du får även verktyg hur du hanterar beroendesjukdomen försöker med olika tankefällor och lär dig hu du kan leva ett friskt liv. Nästa Nystart börjar tisdagen den 17 oktober kl. 18:00.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng