Julkalender Lucka 23

hhh

Julkalender Lucka 23

En sockerberoende har lätt att starta eller hoppa på paniktåg

Paniktågen, drar de förbi hemma hos dig?

Sockerberoende har panik eller skapar paniktåg, draman som du trots allt skapar, det är en del av beroendet.

Kan detta vara något du kanske känner igen dig i?

  • Oj, oj, det är slut, du måste åka och handla NU!
  • Mormors tåg är försenat, Hur ska vi hinna?! Du måste åka till affären först och sedan hämta mormor.
  • Svärmor skrev att hon orkar inte med skrikande barn. Du måste hålla ordning på vår 3-åring så svärmor håller sig lugn.

Paniktågens gemensamma drag

När allt kommer omkring så händer det ofta något som är utanför din kontroll. Och det är helt naturligt att det händer flera saker utanför din kontroll. Särskilt händer det saker som inte går att kontrollera när det är en större högtid och samtidigt att många människor och företeelser är inblandade.

Du upplever en stor stress inför till exempel julen, du hade planerat allt så bra! Samtidigt spricker det! Redan från början var det lite jobbigt, men nu börjar det bli lite panik, och inte bara lite panik, närmare bestämt hela julen blev i farozonen.

Du har lösningen

När du nu har panik så börjar du gå igång på att det måste bli precis på det sätt som du har bestämt att det ska bli. Du har sett lösningen! Sedan att ingen annan ser vare sig problemet och absolut inte börjat tänka på en lösning. Sedan börjar du regissera vad alla andra ska göra och så småningom ska bete sig för att lösa problemet. På grund av detta så om alla bara gör som du säger åt dem att göra så kommer ALLT att bli perfekt, och du får det lugn du vill ha.

Hur var det nu med hjärnor som har ett sockerberoende. Dom kan hitta på lite allt möjligt för att du helt plötsligt ska stå där ensam med alla lussebullarna eller pepparkakorna och på så sätt försvann på något helt magiskt sätt rakt ner i din mage. När allt kommer omkring så är en sockerberoendes hjärna inte helt pålitlig. 

Sinnesrobönen kan hjälpa

Ge mig sinnesro att acceptera det jag inte kan förändra
Mod att förändra det jag kan
Och förstånd att inse skillnaden

Du kan inte påverka allt och alla. Närmare bestämt, vissa saker kan du absolut inte förändra. Samtidigt finns det vissa saker som du kan ta hand om. När du förstår skillnaden mellan det du kan förändra och det som inte kan påverka så kan du ta hand om det som du kan och låta resten bli som det blir  – med sinnesro.

Skvallra med oss

Vilka paniktåg drar du igång? Hur regisserar du allt och alla för att du ska få det som du vill ha det. Dela gärna med dig av dina tankar och erfarenheter på frågan i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Sockerberoende har panik

Fördjupad kunskap om beroendet får du i SockerSkolans Nystart. Du får även verktyg hur du hanterar beroendesjukdomen försöker med olika tankefällor och lär dig hu du kan leva ett friskt liv.

Delta i dagens utlottning

Idag lottar vi ut 1 plats på SockerSkolans 12-stegs seminar i januari 2021. Och vi lottar ut 1 plats på SockerSkolans Andliga Principer i januari 2021.

Vi annonserar vinnarna i morgon och vi kontaktar även vinnarna via mail.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Delta i dagens utlottning genom att fylla i detta formulär.

Vill du boka in ett gratis inledande samtal, kontakta oss här.


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på FacebookInstagram och Twitter.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram och Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng