Julkalender lucka 3

hhh

Julkalender lucka 3

Vad är din attityd?

Våra värderingar och attityder har vi alltid med oss i fråga om tillfrisknande. Är din attityd att det där med att tillfriskna i sockerberoende det kan jag klara själv, eller i alla fall borde klara själv. Det handlar ju bara om lite matproblem och maten är något som man ska kunna klara själv? Det är ju bara mat.

Du är inte ensam om att tänka så.

För en sockerberoende så är mat inte ”bara mat”. Vissa produkter som till exempel socker, gluten, sötningsmedel, choklad, glass, bullar, kakor, pasta och andra snabba kolhydrater är som en drog för den som är sockerberoende. När vi äter dem så får vi ett oemotståndligt sug för att äta mer. I 99 fall av 100 så klarar vi inte av att stå emot suget, vi faller och äter mer, bra mycket mer än vad vi först hade planerat.

Många som har sockerberoende har en stor skam och skuld över att de inte klarar av att sluta äta när vi själva vill. Ofta så klarar vi av att avstå från flera kakor och bullar när vi är tillsammans med andra, men sedan på vägen hem, i vår ensamhet, så shoppar vi loss i affären och ger efter för suget. Suget som lovar oss lindring, bara vi äter de där bullarna så kommer det att kännas lugnt, skönt och allt blir bra.

Den skuld och skam vi känner hindrar oss ofta från att ta hjälp. Vi tittar på de som inte har sockerberoende och tänker att hon klarar ju av att hantera maten, så det ska jag också klara av. Men den som inte är sockerberoende behöver inte lära sig att hantera något som inte är ett problem. Vad är skillnaden? För den som är sockerberoende så är socker och andra sockriga produkter precis som alkohol för en alkoholist.

Det är få sockerberoende som klarar av att tillfriskna från sockerberoende på egen hand på samma sätt som det är svårt för en alkoholist att tillfriskna på egen hand. Man kanske klarar några dagar. Man går på vita knogar. Man är full av kontroll för att kontrollera att det ska gå. När minsta lilla sak händer i livet så faller vi och går tillbaka till sockret.

Vi sockerberoende behöver andra som är i samma situation. Vi behöver gemenskap. Vi behöver kunskap, massvis med kunskap. Vi behöver de som har gått före och visar oss vägen.

Med behandling så kommer ofta befrielsen. Vi blir befriade och går in i tillfrisknande. Ett tillfrisknande där vi inte behöver kontrollera allt och alla för att vi ska klara av att vara sockerfria.

Vad är din attityd till att ta del av den kunskap och gemenskap som behövs för tillfrisknande?

Maten är 10% av beroendesjukdomen. De där andra 90% belyser vi även i  beroendebehandling där man börjar med en Nystart. Nästa Nystart startar den 10 december. Fyll i formuläret nedan för att komma i kontakt med oss och fråga om det är ditt nästa steg.

Känner du att du behöver hjälp med att planera din jul så kan SockerSkolans Jul Coaching vara ett sätt att få det stöd du behöver. Jul Coachingen börjar imorgon den 4 december. Fyra tillfällen där du kan få en gemenskap och lägga undan skam och skuld för att istället välkomna glädje och empati.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng