Maten funkar, sen då?

Sockerskvaller Blogg

Maten funkar, sen då?

Love what you do

När du börjar din tillfrisknanderesa i sockerberoende så börjar den alltid med maten. Då är det att sitta still i båten och sitta på händerna och avstå.

Först efter avgiftningen och alla abstinensbesvär så börjar det tillfrisknandearbetet på riktigt.

Acceptansen att det är en sjukdom och inte ett problem med karaktären. Att få kunskapen om hur sjukdomen påverkar tankarna. Och med det ändra fokus på tillfrisknandearbetet till att arbeta med tankar och de föreställningar man har om livet.

Känslorna dödar talar sjukdomen om för oss medan vi är i sjukdom, i tillfrisknande så lär vi oss att möta och hantera olika känslor, både de tidigare från gamla trauman och de som dyker upp i det dagliga livet.

Relationerna börjar vi hantera på ett nytt friskt sätt i tillfrisknande och det sociala livet förändras till att vara äkta och intimt med de som ska ha den typen av relation. Relationer som är skadliga för oss dom ser vi tydligare och får styrka att lämna.

Enligt Gorski så ser de fem faserna för tillfrisknande ut så här

Förstadiet

Vi lär oss genom konsekvenserna att vi inte längre kan kontrollera maten

Stabiliseringsstadiet

Vi får kontroll över tankeprocesser, känslor, minnen, omdöme och beteende.

Tidigt stadie

Vi accepterar sjukdomen och lära oss leva utan socker och mjöl.

Mellanstadie

Vi utvecklar en normal och harmonisk livsföring

Sent stadie

Vi utvecklar en sund självsyn, andlig tillväxt, intima relationer och ett meningsfullt liv.

Underhållsstadiet

Tillfrisknandet fokuserar livskvalitet

Om man bara fokuserar på maten att fortsätta att kontrollera den på olika sätt så hamnar man i en miserabel nykterhet. Resterande bitar blir inte läkta. Risken är då stor att man inte orkar hantera livet och du återgår till maten igen.

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln tor 9 december kl. 12:00, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

En Nystart-kurs kan vara det steg du behöver ta för att få den hjälp du behöver för att komma tillrätta med ditt sockerberoende. Nästa kurs startar måndagen den 27 december kl. 09:00.

Välkommen in i värmenMissa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på FacebookInstagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng