Sockerberoende och nyårslöften

Sockerskvaller Blogg

Sockerberoende och nyårslöften

Sockerberoende nyårslöften

Idag är det många som funderar på sitt gångna år och kanske till och med tittar tillbaka på förra årets löften.

  • Jag kommer lyckas börja första januari den här gången, jag är färdig med socker!
  • Nu måste jag komma igång med min sockerfrihet, jag är ju sockerberoende!
  • Okej, jag börjar i morgon, det är ju 1 januari, det blir annorlunda denna gång!
  • Jag kommer aldrig att äta socker igen!

Lovade du dig själv, ytterligare en gång, under förra årets Nyårsfirande att 2019 skulle bli ett sockerfritt år? Och redan några timmar eller dagar in på det nya året så svek du dig själv ytterligare en gång? Varför är det så att när du tog ditt beslut under Nyårsnatten var helt på det klara med att 2019 kommer att bli ett sockerfritt år! Inga problem! Jag har ätit socker färdigt!

Löften om sockerfrihet som innehåller ord som alltid eller en lång tid framåt är svåra för en sockerberoende att hålla. När vi sedan bryter löftet till oss själva ger det oss en ursäkt till att ytterligare en gång slå på sig själv och sänka sitt självförtroende och självkänsla att man kan klara av att vara sockerfri.

Som sockerberoende behöver vi göra annorlunda, vi behöver ta en dag eller en stund i taget tillsammans med andra för att hantera sockerberoendet.

Nästa Nystart börjar tisdagen den 5 oktober kl. 18:00.

Vi vill ge dig möjligheten att delta gratis i en Nystartslektion torsdagen 2 januari kl 15:00. Fyll i formuläret så får du all information om hur du ansluter dig via Zoom.

SockerSkolan har en Blå Kalender, en kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknandet. Nu kan du beställa kalendern för 2020!

Välkommen in i värmen

/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på FacebookInstagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng