Vad är Sockerberoende?

  • Vad är sockerberoende?
  • Undrar du om du är sockerberoende?
  • Om du nu skulle vara sockerberoende, hur tar du då hand om detta?

Om du börjar undra över ditt eller en väns sockerintag och vill få svar på frågor som dessa och många fler så är detta ett tillfälle för dig.

Vad är Sockerberoende? är ett 1.5 timmes webinarium för dig som undrar vad sockerberoende är och hur kan det kan påverka dig eller en vän fysiskt, psykiskt och mentalt. Det finns mycket att läsa om beroendet, eller varför inte göra ett test för att se om du ligger i riskzonen för att ha utvecklat ett sockerberoende.

Webinariet är i vårt virtuella klassrum via Zoom så det innebär att du kan sitta hemma i lugn och ro, se föredragshållaren och lyssna på föredraget samt se presentationen som visas på din skärm eller telefon.

Webinariet är gratis!

Kommande datum på våra gratis webinarier är

  • Söndagen den 30 december kl. 10:00
  • Torsdagen den 10 januari kl. 19:30

För mer frågor och anmälan, fyll i formuläret och skicka till oss. Du kommer att få en bekräftelse via mail som talar om att du är anmäld till webinariet, dagen innan så skickar vi ut all information om hur du ansluter till vårt virtuella klassrum.