Agera som om

Sockerskvaller Blogg

Agera som om

Agera som om du har de positiva andliga principerna!

Agera som om du är värdig, att du äter på ett värdigt sätt som om du samtidigt håller ditt huvud så att din vackra krona sitter kvar. Agera som om du bemöter dina tankar och dina känslor med en högt buren krona. Agera som om du rör dig stolt och smidigt med din krona gnistrande och ljus.

I början kan det kännas det lite konstigt men fortsätt att agera som om. När du har agerat som om några gånger så känns det lite mer sant. Med tiden så kommer det kännas mer sant och äkta att tex äta på ett värdigt sätt.

Veckans citat kommer från SockerSkolans Blåa Kalender. En kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknandet. Nu kan du beställa kalendern för 2020!

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln Vi har för tillfället inget inbokat webinar, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng