Tid tar tid

Sockerskvaller Blogg

Tid tar tid

Tid tar tid

En av deviserna som är värdefull i det dagliga arbete som en beroende gör. Vi har ofta bråttom, vill ha en lösning NU. Vill ha en bekräftelse NU och har en tendens att bli rastlösa och uttråkade på vägen. Devisen tid tar tid lockar fram tålamod, ibland den hårda vägen, när känslan av att behöva sitta på händerna och gaffa-tejpa munnen infinner sig. Ju mer vi tränar så blir devisen tid tar tid mer mjuk och känslan av sinnesro är mer påtaglig. Jag har tålamod att invänta en bekräftelse att jag är på rätt väg, det kommer att lösa sig.

Tid tar tid

Veckans citat kommer från SockerSkolans Blåa Kalender. En kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknandet. Nu kan du beställa kalendern för 2020!

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln tis 18 maj kl. 12:00, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng