Julkalender Lucka 18

hhh

Julkalender Lucka 18

Affären är fylld med dofter, synintryck och ljud

Sedan veckor tillbaka är affärerna fyllda med allt som har med julen att göra.

Doften av glögg, nybakta pepparkakor och lussebullar. Dofterna påverkar vår mest ursprungliga del av hjärnan. Detta vet handlarna och utnyttjar det till max. Bakeoff ugnarna står och går och man bakar lagom stora mängder för att ugnen ska kunna gå hela dagen.

Julklappspapper, chokladtomtar och allt annat som hör julen till har de bästa platserna i affären. Det som ligger skyltat så att man lätt kan plocka det köper vi mer utav.

Julmusik, barnskrik och gnisslande vagnar i en salig blandning. Julmusiken så att vi ska komma i stämning och kanske köpa mer. Barnen och de gnisslande vagnarna är mest störande moment som vi får på köpet.

Affären, som normalt kan vara en triggerplats för oss sockerberoende blir som ett minfält. Vi ska ta oss igenom på snabbast möjliga sätt och blir bombarderade med dofter, synintryck och ljud. Alla sinnesintrycken påverkar oss sockerberoende på olika sätt. De kan trigga igång minnen, sorg över triggerprodukter vi inte längre kan äta eller ”bara stressa” oss.

Stressen vet vi att den påverkar oss sockerberoende mer än andra och risken är att vi gör, för oss, förkastliga val och går in i sockret.

Att sätta en rumsdoft i halsduken som du går och luktar på kan vara ett sätt att minska doftstressen. Planera dina inköp och skriv en inköpslista. Håll dig till din lista och titta på de produkter i affären som du vet att du kan äta. Får du ett paniksug gå till städavdelningen och kläm på tvättmedlet. Eller varför inte ringa till en vän som också är i tillfrisknande. För att stänga ute ljuden kan du lyssna på din egen musik eller helt enkelt använda öronproppar. Ett alternativ till allting är att handla på nätet och få maten hemkörd.

Vad gör du för att slippa bli triggad i affären?

Idag lottar vi ut 1 st av SockerSkolans Blåa kalender. En kalender för 2020 med verktyg för dig som vill vara i tillfrisknande.  Vi kontaktar vinnaren via mail.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Delta i dagens utlottning genom att fylla i detta formulär.

Vill du boka in ett gratis inledande samtal, kontakta oss här.


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng