Julkalender Lucka 17

hhh

Julkalender Lucka 17

Perfektionisten, känner du henne?

Ska allt vara på ditt sätt annars är det inte bra? Försöker du kontrollera allt och alla att julen ska bli den där perfekta högtiden som man kan se på bilder i tidningarna? Barnen ska ha de där perfekta kläderna och som ska vara nystrukna hela dagen. Mannen ska ha precis de kläder du tycker. Maten ska finnas i överflöd. Det ska vara städat in i minsta vrå. Julgranen ska vara perfekt formad och klädd i årets färger tillsammans med resten av julpyntet.

Att gå in i perfektionism kan vara farligt för en som är sockerberoende. Det finns ett par aspekter med perfektionism är om det inte blir precis som tänkt.

Vi börjar med att lägga mycket tid på att städa, fixa, handla, pyssla, stryka, laga mat och köpa julklappar. Vi börjar känna oss stressade och stressen i sig påverkar oss negativt och vi går in i beroendet.

Vi kanske försöker kontrollera vår omgivning så att de också ska vara med i det där perfekta. Kontrollerandet i sig stressar oss mer för det går inte att få partnern, barnen, föräldrarna och alla andra att bete sig precis så där perfekt som vi önskar och när de inte gör det så blir vi arga och upprörda för att dom inte gör som vi vill.

Det går att kontrollera att julgranar, julkulor, julskinkor, juldukar och alla de där andra sakerna, objekten att de blir som vi vill. Men människorna? Nej, de är människor och när vi börjar kontrollera dem så objektifierar vi dem. Vi regisserar dem att passa in i vår värld. Frustrationen över att alla andra inte gör som vi vill skapar en känsla av maktlöshet som leder oss till maten.

När det sen inte blev så där perfekt som vi önskade så känner vi oss misslyckade och dåliga och då kan vi lika gärna äta. Äta alla de där kakorna, bullarna, chokladen och allt det andra som inte har blivit uppätet.

Välj en sak som är viktig för dig med julen. Låt den bli perfekt, men resten, låt det vara som det blir. Våga prova att göra ditt bästa och var nöjd med det.

Vad är viktigt för dig att det blir så där perfekt som det bara ska vara i jul?

Detta ämne, perfektionisten tar vi upp på SockerSkolans behandling för sockerberoende. Dessa roller vi kan fastna i utforskar vi dels i Nystart men även i den fördjupande behandlingen Eftervård, Återfallsprevention och Grupp Coaching. Har du frågor så tveka inte att kontakta oss!

Idag ger vi dig möjligheten att delta på en lektion från Eftervården måndagen 6 januari kl 15.00.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Få länken och koden till Eftervårdslektionen genom att fylla i detta formulär.

Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng