Julkalender Lucka 16

hhh

Julkalender Lucka 16

Stress, Superstress och Julstress

Stress, detta lilla ord som vi alla känner till och måste förhålla oss till. Vi måste lära oss att hantera stressen sägs det.

Vad är stress egentligen? En biokemisk reaktion på hur vi upplever det som händer runt i kring oss. Vad som händer kan man läsa på så många sidor. Men varför är det viktigt för en sockerberoende att förstå stress?

Val behöver vi göra hela tiden. Ibland gör vi bättre val och ibland sämre. När vi upplever oss stressade så är det lätt hänt att vi gör sämre val. Så långt är inget konstigt.

Om du är sockerberoende så gör du inte bara sämre val när du är stressad, du gör val som man skulle kunna kalla för rent beroendemässiga val.

Att gå på stan och handla julklappar kan vara stressande för oss alla. Efter några timmar faller blodsockret och man behöver något att äta. Ett bra val är kanske att gå in på en restaurang och äta en bra måltid eller att ha med sig den mat man behöver. Ett sämre val kanske är att ta en kaffe och lite nötter. Ett beroendemässigt val kan vara att ta en lussebulle till kaffet och tro att jag klarar av att bara ta en.

Som sockerberoende vet vi att tar jag en lussebulle så räcker inte det, den omättliga hungern har väckts och det stannar inte vid en lussebulle. Det är det som är problemet för oss sockerberoende, vi stannar inte vid bara en.

Julen är full av måsten, borden och stress. Allt ska vara perfekt. Allt ska vara precis så som det ska vara. Vi försöker slå knut på oss själva både en och flera gånger för att lyckas med allt det där som vi måste, borde och skall göra.

När du nu som sockerberoende vet att stressen inte bara påverkar dig negativt utan helt förkastligt, är det så viktigt med att julen blir perfekt? Vad är den sak som är viktigast för dig med julen. Satsa på den och låt resten bli som det blir. Det blir bra, det blir precis som det ska.

Hur har julstressen påverkat dig in i beroendemässiga handlingar?

 

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng