Julkalender Lucka 21

hhh

Julkalender Lucka 21

Tomten tar semester

Får han göra så, tomten? Så här 3 dagar före julafton. Åka på semester? Det är ju nu tomten ska arbeta som mest. Packa julklappar, putsa släden och se till att renarna mår bra.

Sockerberoendet tar aldrig semester från oss, tvärtom, när vi tar semester från beroendet så växer sig beroendet starkare och gör allt för att ta över för att vara den som styr och ställer.

Tänk att det är som om det är ett aktiebolag som kanske heter Lotta AB, Kalle AB eller (sätt in ditt namn) AB. Du och beroendet har varsin del i företaget. Av olika anledningar, som du inte kan råda över, så äger ni företaget tillsammans och det går inte att ändra på.

Du är en hederlig företagare och försöker göra allting rätt. Betala ut lönerna till de anställda på rätt dag, betala skatt som du ska och vara ärlig mot dina kunder. Din partner, beroendet, är en helt annan typ. Han glömmer gärna att betala ut lönerna, missar skatten och skattefuskar gärna och så lurar han kunderna på alla de sätt han kan komma på. Vem är då de anställda? Vi kan tänka oss att alla organen i din kropp är de anställda. Varför inte alla cellerna? Kunderna kan vara alla de som vi möter.

När du äter socker och gör beteenden som leder till maten så är det beroendet som har den större delen av aktierna i bolaget, medan när du är i tillfrisknande så är det du som leder företaget. Att arbeta för och i tillfrisknande kan liknas vid att du börjar leda företaget och tar över allt fler aktier från beroendet. Genom ditt arbete i tillfrisknande så tar du tillbaka en aktie i taget, tills beroendet har så lite makt att han inte kan göra eller bestämma något. Men beroendet finns kvar, det finns en viss del som du aldrig kan ta tillbaka. Men beroendet kan degraderas och sitta i en skrubb och göra ett meningslöst evighetsarbete.

Så kommer julen, någon annan högtid eller semester. Du tar semester från ditt arbete att vara företagsledare, ta hand om dina anställda, serva dina kunder och att hålla beroendet på sin plats i företaget. Vad händer? Första dagen så händer det nog inte så mycket, det mesta går på gamla rutiner. Andra dagen kanske beroendet tittar ut ur sin skrubb och inser att (ditt namn) har åkt på semester och börjar agera. När katten är borta så dansar råttorna på bordet.

Beroendet testar lite, hur långt bort har (ditt namn) åkt? Testar lite till, och lite till. Aha, Jaget har nog åkt på långsemester och lämnat mig här att ta hand om företaget! På nolltid blir det kaos i ditt företag. De anställda får inte det som de behöver för att klara av att arbeta på rätt sätt. De får inte det bränsle de behöver. Kunderna blir drabbade och blir förda bakom ljuset.

Så kommer den dagen när du har bestämt att nu kommer du hem igen och ska ta hand om ditt företag. Vad möter du? Ett totalt kaos. Orkar du än en gång ta tillbaka aktierna i företaget? Beroendet vet ju hur du gjorde förra gången och beroendet kommer inte låta sig luras denna gång. Gamla och nya tekniker behövs, var hittar du dem i kaoset. All den kunskap som du fick förra gången i du gick in i tillfrisknande har beroendet hittat och lagt i papperskvarnen och sedan lagt ut till råttorna för att bygga bo med.

Du sitter där gråtandes med dina pappersstrimlor och tycker synd om dig själv. Likt en kriminaltekniker försöker du bygga ihop pappren igen men råttorna har tuggat på dem och använt dem att göra sina behov på så det går inte så bra.

Du känner hur du tappar orken. Du vet inte hur du ska ta dig tillbaka till den ledande positionen i företaget. Du försöker lite lamt, men beroendet har växt sig så starkt och har nu en sådan stor del av aktierna att du vet inte var du ska börja. Du låter beroendet ta över.

Du är tillbaka i socker och överätning och ingen vet när du kommer att ta över den ledande rollen i företaget igen.

Hur gör du i jul, tar du semester från ditt företag?

Fördjupad kunskap om beroendet får man i SockerSkolans Nystart.

Idag ger vi dig möjligheten att delta på en lektion från Nystart torsdagen 2 januari kl 15.00.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Få länken och koden till Nystartslektionen genom att fylla i detta formulär.

Vill du boka in ett gratis inledande samtal, kontakta oss här.


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng