Julkalender Lucka 20

hhh

Julkalender Lucka 20

Tomten kan själv!

Trotsig som en liten 4-åring? Kan själv! Ska fixa mitt sockerberoende själv! Kan andra så kan jag! Det är bara att skärpa till sig, skaffa lite karaktär och följa de där råden och göra allt rätt.

Vi vet precis hur man ska göra. Vi förstår det där med hur mycket kolhydrater vi ska eller inte ska äta. Vi kan allt när det gäller mat. Gör du så? Följer du dina råd? Kan du verkligen själv?

Handen på hjärtat. Om du hade kunnat själv hade du inte fixat det där lilla sockerproblemet för länge sedan?

En sockerberoende behöver mycket mer än bara kontroll på maten för att lyckas tillfriskna i sitt sockerberoende. Man behöver matplan, kunskap, gå igenom avgiftningen, bryta de gamla tankarna, ärlighet och nya beteenden. Vissa behöver en biokemisk reparation. Vi behöver ett nätverk av andra tillfrisknande sockerberoende som har gått före oss och kan visa oss vägen. Framför allt behöver vi ta en dag i taget.

Tidigare kanske vi planerade att på måndag ska jag, den 1:a januari ska jag börja, sen ska jag hålla på i x dagar, veckor med detta och när jag har uppnått x kg viktminskning, då blir jag lycklig. Då blir jag lycklig!

Det finns flera tankevurpor i meningen ovan. Vi har planerat många dagar framöver. En sockerberoende kan bara planera max en dag i förväg. Idag är jag sockerfri! Ibland är det kanske bara en förmiddag eller en eftermiddag. Ibland blir det kanske en timme. Fram till … ska jag vara sockerfri.

När x kg är borta så blir jag lycklig. Sitter olyckan fast i kilona? Lycka är en känsla, den sitter inte i vikten.

Hur tänker du att du kan själv?

Nystart är det första steget i SockerSkolans behandling för sockerberoende. Med Nystart får man öva sig att bemöta det inbyggda trotset i oss och använda det drivet i oss på ett friskt sätt. Läs mer om Nystart här!

Idag lottar vi ut 1 st av SockerSkolans Blåa kalender. En kalender för 2020 med verktyg för dig som vill vara i tillfrisknande. Vi kontaktar vinnaren via mail.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Delta i dagens utlottning genom att fylla i detta formulär.

Vill du boka in ett gratis inledande samtal, kontakta oss här.


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng