Julkalender Lucka 23

hhh

Julkalender Lucka 23

Paniktågen, drar de förbi hemma hos dig?

Paniktåg, draman som du eller någon annan skapar, är det något du känner igen dig i?

  • Oj, oj, det är slut, du måste åka och handla NU!
  • Mormors tåg är försenat, Hur ska vi hinna?! Du måste åka till affären först och sedan hämta mormor.
  • Svärmor skrev att hon orkar inte med skrikande barn. Du måste hålla ordning på vår 3-åring så svärmor håller sig lugn.

Paniktåg har några gemensamma drag;

Det händer något som är utanför vår kontroll. Det är helt naturligt att det händer. Speciellt när det är en större högtid och många människor och företeelser är inblandade.

Vi upplever en stress inför vad det är som händer, vi hade planerat allt så bra, men nu sprack det! Redan från början var det kanske lite jobbigt, men nu börjar det bli lite panik, och inte bara lite panik, över det hela.

När vi har kommit hit så börjar vi gå igång på att det måste bli precis på det sätt som vi nu har bestämt att det ska bli. Vi har sett lösningen och ingen annan ser vare sig problemet och absolut inte börjat tänka på en lösning. Vi börjar regissera vad andra ska göra eller bete sig för att lösa problemet. Så om alla bara nu gör som vi säger åt dem att göra så kommer ALLT att bli perfekt, och vi får lugn.

Hur var det nu med våra hjärnor som har ett sockerberoende. Dom är inte helt pålitliga. Dom kan hitta på lite allt möjligt för att du helt plötsligt ska stå där ensam med alla lussebullarna eller pepparkakorna och sen försvann de på något magiskt sätt rakt ner i din mage.

Sinnesrobönen kan hjälpa i lägen som dessa

Ge mig sinnesro att acceptera det jag inte kan förändra
Mod att förändra det jag kan
Och förstånd att inse skillnaden

Vi kan inte påverka allt och alla. Vissa saker kan jag absolut inte förändra, andra saker kan jag ta hand om. När jag förstår skillnaden mellan det jag kan förändra och det som inte kan påverka så kan jag ta hand om det som jag kan och låta resten bli som det blir  – med sinnesro.

Vilka paniktåg drar du igång?

Idag lottar vi ut 1 plats på SockerSkolans 12-stegs seminar i januari 2020.

Vi annonserar vinnarna i morgon och vi kontaktar även vinnaren via mail.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!

Delta i dagens utlottning genom att fylla i detta formulär.

Vill du boka in ett gratis inledande samtal, kontakta oss här.


Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook, Instagram eller Twitter.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng