Julkalender lucka 12

hhh

Julkalender lucka 12

Intensitet är inte intimitet

Intimitet bygger vi upp under längre tidsperiod med en annan människa. Sockerberoende blir intima med andra när de går in i tillfrisknande. Detta gör vi genom att visa oss sårbara inför varandra. När du öppnar upp dig själv och släpper in en annan människa i ditt innersta blir du sårbar. Samtidigt vet den andra personen om dig som ingen annan vet.

Att vara intim skapar starka känslor. Om du har möjlighet så sätt dig tillsammans med en annan person och titta varandra i ögonen under minst 1 minut. Det är viktigt att ni inte pratar, inte vidrör vid varandra utan bara tittar varandra i ögonen och utforska det ni ser och känner. Denna övning bygger intimitet med den du gör den tillsammans med. Den brukar ge mycket starka känslor för dig själv och i synnerhet för den andra personen.

Intim med en kakburk

Försök sedan att göra denna övning med en kakburk. Svårt! Snudd på omöjligt! Om du däremot äter upp alla kakorna i burken så kan det bland annat ge dig starka känslor av välbefinnande, lugn och att du är i samklang med något som du inte förstår dig på.

Båda känslorna som du skapar är intensiva. De kan kännas ända in i märgen. Den första känslan är intim, den delar du på djupet med en annan människa. Den senare känslan är bara intensiv, det finns ingen att dela med.

Även om du skulle välja att sitta tillsammans med en annan person och äta kakor ur varsin kakburk och ni båda får varsin stark känsla så är detta fortfarande två personer som har varsin intensiv känsla. Med andra ord, det finns ingen intimitet inblandad i detta.

Tonåringens förälskelse

Ett annat exempel på intensitet kan vara en tonåring tjej som har sin första förälskelse. Hon har planerat sitt giftermål, vet hur många barn de ska ha och vad barnen ska heta. Denna flicka har en otroligt intensiv känsla, men den är inte intim. Objektet för hennes förälskelse har antagligen inte den minsta aning om vilka planer flickan har för honom. Skulle han trots allt veta vad tjejen tänker, så lägger han antagligen benen på ryggen och springer långt därifrån.

Helt enkelt: Vi kan inte vara intima med ett objekt (en kakburk) eller någon som vi objektifierar (pojken i förälskelsen).

En nackdel med sockerberoende är att när man är fast i beroendet så kan man befinna sig emotionellt på en tonårings nivå. Genom att gå in i behandling och tillfrisknande så kan du å andra sidan bli emotionellt vuxen.

Produkterna först

Steg ett för en sockerberoende, för att kunna vara intim med riktiga människor, är att sluta med allt socker, mjöl och andra produkter och beteenden som triggar. Det är alltid det viktigaste. Det är svårt att vara intim så länge som man är påverkad av socker och mjöl, för då är tankarna någon annanstans. När vi är sockerfria, kan vi genom gemenskapen, med andra som också tillfrisknar, där vi delar ärligt vem vi är och börja lära oss hur vi är intima och växa emotionellt.

Skvallra med oss

Har du varit intim med ett objekt? På vilket sätt har detta sätt ut? Dela gärna med dig av dina tankar i denna fråga i SockerSkvallergruppen på Facebook.

Testa dagens verktyg

Titta på din en spegelbild och fäst blicken i dina ögon eller om det känns svårt, på nästippen. Säg högt till dig själv. Idag kommer jag att ta hand om mig/dig på ett omsorgsfullt sätt.

Vad händer då? När du ser dig själv?

Sockerberoende blir intima

Nystart får man kunskap om beroende och hur det uttrycker sig samt skillnaden mellan intensitet och intimitet. Nästa Nystart startar tisdagen den 17 oktober kl. 18:00.

Välkommen in i värmen på SockerSkolan!Missa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng