Sockerfria dagen 12 oktober

Aktuellt

Sockerfria dagen 12 oktober

SockerSkolan stödjer Sockerfria dagen 12 oktober!

När vi inne på det femte året och det har blivit en dag där vi över hela världen uppmärksammar sockrets betydelse för kroppshälsa och hjärnhälsa. 

Nytt för iår är Breakout sessions där det kommer bli 2 st extra föreläsningar där du kan fördjupa din kunskap om Sockerberoende eller Friskvård 2.0

Kom och uppmärksamma den Sockerfria dagen 12 oktober tillsammans med oss. 

Läs mer här om den Sockerfria dagen!

Hoppas vi ses på plats eller online!

Jessica, Jennifer, Louise, Frida och Charlotte

Den sockerfria dagen är årets event för alla kunskapstörstande människor som vill förstå hur socker och processad mat påverkar din fysiska och psykiska hälsa. Vi har samlat några av världens ledande auktoriteter inom detta område för att vi tillsammans ska öra Sverige friskare.”

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng