Otyglad oro – Sinnesro

Sockerskvaller Blogg

Otyglad oro – Sinnesro

Att vi har en moral kräver att vi har en tillit, men en otyglad oro har inte tillit till någonting. Det är delvis en mörk dimma, delvis ett mentalt oljud. I den otyglade oron blir man blind för livets positiva sidor. Otyglad oro förenar rädsla med ängslan och upprördhet. Den driver oss att hela tiden lösa problem och förebygga eller undvika potentiella problem. Att lösa och undvika problem kan förstås vara till hjälp. Men eftersom den otyglade orons bekymmer är oändliga , gör vi oss själva och andra olyckliga och uttömmer allas energi. 

En av de största fördelarna med att leva ett moraliskt liv är sinnesro. När vi överlämnar oss till att göra det som är rätt, ögonblick efter ögonblick och dag efter dag, kommer sinnesro att dyka upp på ett naturligt sätt i vårt liv, läka vår själ och lugna ned vårt hjärta. Sinnesro inträffar också när vi klara av att införliva positiva Andliga Principer i våra liv, så att deras sakta, stabila och trygga rytm blir vår egen. Sinnesro är således resultatet av det vi åstadkommit moraliskt.

Craig Nakken – Att hitta sin moraliska kompass

Veckans Andliga Princip kommer från SockerSkolans Blåa Kalender. En kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknandet. Nu kan du beställa kalendern för 2020!

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln tor 22 april kl. 18:30, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och JessicaMissa inte det som händer på SockerSkolan, häng med oss i vår SockerSkvallergrupp eller följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng