En sak i taget

Sockerskvaller Blogg

En sak i taget

En sak i taget, det är BARA det här jag ska göra nu!

En av de svåraste saker som vi addicts har att göra är att tala om för vår hjärna att göra en sak i taget. Vår hjärnas funktioner gör det lätt att ramla ned i diket igen. Varför? Vi är programmerade att överleva och denna överlevnadsmekanism gör att vi kan bli ofokuserade. Vi glömmer bort vad det är vad vi ska göra. Något annat lustfyllt spännande, ”måste göra” kan dyka upp framför näsan på oss. Vi kan vara nyktra i maten men inte i beteenden.

I tillfrisknade behöver vi hjälp av andra att tolka om det är ett smart steg att ta och vi kan behöva verktyg för att klara av att göra en sak i taget. Vår hjärna ska omprogrammeras, tvingas att använda neocortex. Göra om sitt automatiska program till ett nytt automatisk program som gör att vi tar nästa steg i tillfrisknade.

Hur gör vi det?

  • Planering
  • Realistiska mål
  • En sak i taget
  • En dag i taget
  • Ett steg i taget

Det finns massor av olika verktyg att ta till för att hålla fokus, en lagom To Do-lista, en Pomodori-klocka, en plan.

Vad hjälper dig att ta en sak i taget?

Veckans tankar kommer från SockerSkolans Blåa Kalender. En kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknandet. Nu kan du beställa kalendern för 2020!

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln tor 1 juni kl. 12:00, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng