Feghet och Mod

Mod är rädsla som bett sina böner

Feghet är att misslyckas med att handla klokt och med medkänsla – eller att handla över huvud taget – på grund av rädsla. Fega människor försöker förstöra. Genom sina destruktiva handlingar hoppas de omedvetet att kunna fly från sina egna rädslor, sorg eller maktlöshet genom att föra över den på andra.

Mod kräver att vi går ifrån våra instinkter som säger till oss att vi ska angripa, försvara oss, frysa eller fly. Mod kräver att vi tar ställning och att vi handlar med integritet och med en avsikt. Mod är inte detsamma som oräddhet eller säkerhet. När vi handlar modigt känner vi ofta tvivel eller rädsla. Mod är förmågan – och med villighet- att göra det rätta trots våra tvivel och rädslor.

-Craig Nakken Att hitta din moraliska kompass

Veckans andliga princip kommer från SockerSkolans Blåa Kalender. En kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknadet.
Beställ den här! 

Vi utforskar ett princippar i månaden i vår grupp Andliga Principgrupp på SockerSkolan. Läs mer här.

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln söndagen den 8 september kl. 18:00, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, följ oss på Facebook.