Feghet och Mod

Sockerskvaller Blogg

Feghet och Mod

Mod är rädsla som bett sina böner

Feghet är att misslyckas med att handla klokt och med medkänsla – eller att handla över huvud taget – på grund av rädsla. Fega människor försöker förstöra. Genom sina destruktiva handlingar hoppas de omedvetet att kunna fly från sina egna rädslor, sorg eller maktlöshet genom att föra över den på andra.

Mod kräver att vi går ifrån våra instinkter som säger till oss att vi ska angripa, försvara oss, frysa eller fly. Mod kräver att vi tar ställning och att vi handlar med integritet och med en avsikt. Mod är inte detsamma som oräddhet eller säkerhet. När vi handlar modigt känner vi ofta tvivel eller rädsla. Mod är förmågan – och med villighet- att göra det rätta trots våra tvivel och rädslor.

Craig Nakken – Att hitta sin moraliska kompass

Veckans Andliga Princip kommer från SockerSkolans Blåa Kalender. En kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknandet. Nu kan du beställa kalendern för 2020!

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln Vi har för tillfället inget inbokat webinar, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng