Vad behöver jag göra just nu?

Sockerskvaller Blogg

Vad behöver jag göra just nu?

Vad behöver jag göra just nu för mitt tillfriskande?

Det är den fråga vi ställer oss fyrtioarton gånger per dag. Ställer jag den frågan så blir jag upptagen med att göra annorlunda, annorlunda så att sjukdomen, den vi benämner röd hund blir bortkollrad. På så sätt så gör vi en halvhalt, lystrar efter våra sanna behov och gör det vi behöver göra.
Tar ansvar.

Veckans citat kommer från SockerSkolans Blåa Kalender. En kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknandet. Nu kan du beställa kalendern för 2020!

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln sön 14 april kl. 18:00, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng