Räkna inte dagarna

Sockerskvaller Blogg

Räkna inte dagarna

Det du inte gör idag kommer du heller inte göra om ett år.

Så gör denna dag värdefull för dig!

Förändringar brukar komma med storslagna planer om att NU ska jag bli eller vara den där människan som gör allt rätt. Den där människan jag har varit vill jag inte vara längre.
Om vi lägger ribban här så kan det uttrycka sig som om vi ska prestera fram något som en ny diet, träning eller fler dagar i appen. Leva efter den smala vägen. Bara, borde eller -aja baja mig. Om vi använder ALL vår kraft till att hålla oss nyktra, vita knogars nykterhet, så kommer det leda till maktlöshet och drogen blir åter lösningen, vi faller tillbaka på tankar att vi är misslyckade. Om vi istället lägger ribban efter vad vi behöver idag, accepterar det och utforskar hur vi kan göra idag, lägger vi ribban på rätt nivå och kan få en dag till i tillfrisknande.

Vi lever på den breda vägen.

Hur kan du göra denna dag till en bra dag som du kan räkna in i ditt värdefulla liv?

Detta budskap kommer från SockerSkolans Blåa Kalender. En kalender där vi samlat verktyg som är värdefulla stöd i tillfrisknandet. Nu kan du beställa kalendern för 2020!

Nästa gratis webinar om vad sockerberoende är går av stapeln Vi har för tillfället inget inbokat webinar, anmäl dig i formuläret nedan för att få länken.

Välkommen in i värmen
/Cristina och Jessica


Missa inte det som händer på SockerSkolan, följ oss på Facebook och Instagram.

Vi använder cookies för att höja användarens upplevelse på sockerskolan.se. Fortsätter du att använda vår sida godkänner du användandet av cookies. Läs mer här

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng